BLOG DEMO TALEBİ

İleti Yönetim Sistemi’ne Entegrasyon için Son Gün 1 Aralık 2020

Tüm ticari ileti izinlerinizi İYS’ye 1 Aralık 2020’ye kadar aktarmalısınız

Eğer müşterilerinize SMS veya e-mail üzerinden indirim kampanyası, doğum günü kutlaması, bayram tebriki, ürün tanıtımı gibi “ticari iletiler” gönderiyorsanız, mevzuata göre, ticari ileti göndermeye devam edebilmeniz için, ticari ileti gönderdiğiniz tüm iletişim adreslerini 1 Aralık 2020’ye kadar İleti Yönetim Sistemi’ne (İYS) aktarmış olmanız gerekmektedir.
Aktarmanız gereken iletişim adreslerinin kapsamına, SMS gönderdiğiniz ya da arama yaptığınız telefon numaraları ve e-mail adresleri dahildir. Mağazalarınızdan veya e-ticaret sistemlerinizden alışveriş yapan perakende müşterilerinizin “bireysel izinlerinin” yanı sıra ayrıca B2B ticaret yaptığınız firmaların ve tedarikçilerinizin “tacir izinleri” de İYS’ye aktarılmalıdır.
Mevzuata ve İYS ile entegrasyon takvimine ilişkin detaylar için 5 Kasım 2014 tarihli E-Ticaret Kanunu, 15 Temmuz 2015 tarihli Yönetmelik, 4 Ocak 2020 tarihli Yönetmelik ve 1 Aralık 2020’ye ilişkin tarih ertelemesinin yayınlandığı 28 Ağustos 2020 tarihli Yönetmelik’e bakabilirsiniz.

İzinlerinizi İYS’ye zamanında aktarmazsanız ne olacak?

Yönetmelik gereğince 1 Aralık 2020’ye kadar İYS’ye aktarmadığınız izinler geçersiz olacak ve eğer bu adreslere daha sonra ticari ileti gönderirseniz Ticaret Bakanlığı tarafından firmanıza cezai yaptırım uygulanabilecektir.
Eğer ileride bir şikâyet ile karşı karşıya kalırsanız, aldığınız izinleri hangi tarihte aldığınızı göstermeniz gerekeceğinden dolayı, izinleri İYS’ye izni aldığınız tarih bilgisiyle yüklemeniz gerekmektedir. İYS’nin izin yükleme sistemindeki tarih kontrollerinden dolayı, 1 Aralık 2020’den sonra, daha eski tarihli izinlerinizin yüklenmesi, teknik olarak da olanaksız olacaktır. Dolayısıyla, eğer daha önce aldığınız izinlerinizi İYS’ye 1 Aralık 2020’ye kadar yüklemezseniz, yıllar boyunca elde ettiğiniz on binlerce ya da yüz binlerce izinli veriye, müşterilerinizden tekrar izin almadan bir daha ticari ileti gönderemeyeceksiniz. Bundan dolayı, elinizdeki izinleri İYS’ye 1 Aralık 2020 tarihinden önce yüklemekte gecikmemenizi öneriyoruz.

Yeni izinlerinizi ve retlerinizi İYS’ye aktarmaya devam etmelisiniz

Yıllar boyunca aldığınız izinleri, bir kereye mahsus olmak üzere, toplu olarak İYS’ye aktardıktan sonra, alacağınız her yeni izni, ilgili adrese ticari ileti gönderebilmeniz için en geç üç iş günü içerisinde İYS’ye aktarmanız gerekecektir. Bu süre içerisinde aktarılmayan izinlerin İYS’ye daha sonra yüklenmesi mümkün olmayacak ve ticari ileti gönderebilmek için ilgili kişiden tekrar izin almak zorunda kalacaksınız.
Ayrıca, aldığınız yeni izinlerin yanı sıra, mevzuat gereği, ticari ileti gönderdiğiniz kanal üzerinden ileti gönderdiğiniz kişilere sunmak zorunda olduğunuz ve o kanal üzerinden aldığınız izin kaldırma (ret) bildirimlerini de İYS’ya aktarmanız gerekecektir.


İYS’deki güncellemeleri İYS’den kendi sistemlerinize aktarmalısınız

İYS’nin sistemi 1 Aralık 2020’de vatandaşların kullanımına da açılacaktır. Dolayısıyla izinlerini aldığınız müşterileriniz, bu tarihten sonra, İYS’nin sistemi üzerinde sizden aldıkları izinleri görebilecekler ve isterlerse direk İYS üzerinden de ret bildiriminde bulunabileceklerdir.
Müşterilerinizin İYS üzerinde yapacakları izin ve ret güncellemelerini de kendi sistemlerinize aktarmanız gerekecektir. İYS’den kendi sistemlerinize veri aktarımının doğru ve zamanında gerçekleşmemesi durumunda, eğer İYS üzerinde iznini kaldırmış kişilere daha sonra yanlışlıkla ticari ileti gönderirseniz, yanlış gönderim yapmaktan dolayı firmanız cezai yaptırıma maruz kalabilecektir.
Bundan dolayı, kendi sistemlerinizi İYS ile çift-yönlü bir veri akışı yapacak şekilde entegre etmelisiniz.

Nebim V3 kullanıcıları için İYS’ye uyum çözümü hazır

Nebim, firmaların kendi sistemleri (Nebim V3) ile İYS arasındaki karşılıklı izin aktarımlarının mevzuata uygun, kesintisiz ve zamanında gerçekleşmesi için, İYS tarafından “İYS İş Ortağı” olarak akredite edilmiş olan ve aynı zamanda Nebim’in de iş ortağı olan Mobildev ve Turatel firmalarının izin yönetimi çözümleri ile hazır entegrasyonlar geliştirmiştir.
Nebim V3’ün yazılım güncellemeleri ve “Mobildev İVT Lite” ve “Turatel smartACL” izin yönetimi sistemleriyle hazır entegrasyonları sayesinde;

 • Daha önce aldığınız ticari ileti izinlerini İYS’ye aktarıma hazır hale getirebilirsiniz. Bunun için, Nebim V3’ün sunduğu “İYS devir datası hazırlama programını” kullanarak Nebim V3’ünüzde bugüne kadar almış olduğunuz ticari ileti izinlerinizi, mevzuatın ve dolayısıyla İYS’nin teknik olarak zorunlu tuttuğu “izin kaynağı” (2015 öncesi zımni kabul, fiziksel ortam, web üzerinden, ıslak imza ile vs.), “izin tipi” (bireysel ya da ticari) ve “zaman bilgisi” bilgileriyle zenginleştirebilirsiniz.
 • Müşterilerinizin kişisel verileri değiştiğinde veya mağazalarınıza yeni bir müşteri geldiğinde, SMS üzerinden OTP gönderimi yöntemi veya ıslak imza yöntemi ile gerçekleştirebildiğiniz izin alma süreçlerinizi Nebim V3’e otomatik olarak tetikleterek, izinlerinizi Nebim V3’te mevzuata uygun olarak, gereken ek bilgilerle kayıt altına alabilirsiniz.
 • Müşterilerinizle mağazalarınızda izin alımı süreçlerinizin mevzuata uygun işlemesini ve ticari ileti gönderimi süreçlerinizin daima güncel veriyle çalışmasını sağlamak üzere, Nebim V3’ünüz ile İYS arasında “Mobildev İVT Lite” veya “Turatel smartACL” izin yönetimi sistemleri üzerinden karşılıklı (çift-yönlü) izin ve ret bilgisi aktarımlarını otomatikleştirebilirsiniz. Nebim’in geliştirdiği ve teknik olarak onayladığı bu entegrasyonlar sayesinde, Nebim V3’e yazılan izin ve ret verilerinin Nebim V3 veri tabanının veri tutarlılığını koruyacak şekilde, doğru ve eksiksiz yazılmasını da sağlamış olursunuz.
 • Nebim tarafından Nebim’in bir iş ortağı olarak tanınan, destek ve yazılım geliştirme faaliyetlerini hem İYS hem de Nebim ile senkronize yürüten Mobildev ve Turatel’in izin yönetimi çözümleri ile entegrasyonlar sayesinde; ileride karşılaşılabilecek mevzuat değişikliklerine, İYS teknik API güncellemelerine, olası hata düzeltmelerine ve Nebim V3’teki versiyon değişikliklerine uyum sağlamakta süreklilik kazanırsınız.

ETK izinlerinin yanı sıra ayrıca KVKK izinlerinizi de yönetmek isterseniz, Nebim V3 ile entegre, kapsamlı izin yönetimi çözümleri hazır

Eğer isterseniz, İYS ile entegrasyon gereksinimini 1 Aralık 2020 öncesinde karşılamak üzere Nebim V3’ünüzü “Mobildev İVT Lite” veya “Turatel smartACL” servisleri ile entegre etmek yerine, alternatif bir çözüm olarak, Mobildev veya Turatel’in daha kapsamlı izin yönetimi çözümleri olan “Mobildev İVT” veya “Turatel smartADM” ile entegre etmeyi de tercih edebilirsiniz. Bu çözümler sayesinde, İYS’nin beklediği Elektronik Ticaret Kanunu (ETK) izinlerinin yanı sıra, ayrıca firmanızdaki “Kişisel Verileri Koruma Kanunu (KVKK) izinlerinizi” de Nebim V3’ün ve kullandığınız e-ticaret, toplu e-mail/SMS gönderimi, çağrı merkezi, sosyal medya, dijital reklam vs. sistemlerinizle entegre bir şekilde yönetebilirsiniz.


1 Aralık 2020 tarihine kadar ne yapmalısınız?

Destek aldığınız Nebim ekiplerine vakit kaybetmeden danışmanızı ve 1 Aralık 2020 tarihine kadar yapmanız gereken işlemleri son ana bırakmamanızı önemle vurgulamak istiyoruz. Bu tarihe kadar;

 • İYS’ye ön başvurunuzu yapın, başvurunuzun onaylanmasını sorgulayın ve İYS kodunuzu alın. Veri boyutunuza göre İYS ile ileti paketi sözleşmesi yapın.
 • Destek aldığınız Nebim ekibine de danışarak, Mobildev’in ve Turatel’in çözümlerini değerlendirin ve firmanız için seçtiğiniz çözümü İYS’ye bildirin. Gereken lisansları temin edin.
 • Dilerseniz, firmanızdaki izin alım ve ret bildirimi süreçlerinizi mevzuat uyumu açısından hukuki açıdan avukatınıza değerlendirtin ve eksikleriniz varsa gereken revizyonları planlayın.
 • Nebim V3’ün yanı sıra kullandığınız toplu mesaj gönderimi, e-ticaret vs. sistemlerinizdeki izinleri İYS’ye nasıl aktaracağınızı ve devamında bu izinleri nasıl yöneteceğinizi planlayın. 
 • Nebim V3’ün yeteneklerini kullanarak, İYS’ye yükleyeceğiniz Nebim V3’teki izin devir datanızı hazırlayın. İzin kaynağı gibi eksik bilgileri ekleyin.
 • Nebim V3’ünüz, kullandığınız diğer sistemleriniz, seçtiğiniz İYS iş ortağınızın servisleri ve İYS arasında karşılıklı veri senkronizasyonunu başlatın.
 • Yeni izin alımlarını ve ret bildirimlerini de izleyerek, güvenle ticari ileti göndermeye devam edin.
Etiketler: #

Demo Talebi

Nebim yazılımları hakkında daha fazla bilgi almak için demo talebinde bulunun.

Demo Talebinde Bulunun

Paylaş

Facebook Twitter Google Pinterest Whatsapp Email