İLETİŞİM DEMO TALEBİ

Fashion Retail: Nebim V3 ERP ile Kırgızistan’da Yerel Gereksinimlere ve İhtiyaçlarımıza Uygun Bir Şekilde Çalışabiliyoruz

Türkiye’nin önde gelen hazır giyim firmalarından olan Defacto’da Franchise Ülke Uzmanı olarak görev yapan ve 1.5 yıldır Kırgızistan DeFacto Franchise’ı olan Fasion Retail’de görevli olan İskender Şentürk, Kırgızistan’da hayata geçirdikleri Nebim V3 ERP projesiyle ilgili görüşlerini paylaştı.

Nebim ile tanışma süreciniz ve Nebim V3’ü tercih etme sebepleriniz nelerdir?

“Biz normalde DeFacto’da kendi programımızı kullanıyorduk ve gelişmiş bir programdı ama Franchise’larımız kendi programlarını kullanıyor. Bu bölgede de genel olarak Adines programı kullanılıyor ama Kırgızistan’da mağazacılık çok fazla gelişmemiş olduğu için kullanılan Adines programı mağazacılığa uygun değildi. Ayrıca kullanılan programda stok hataları, kampanyaların manuel kullanımı, kampanyalarda kategori ya da ürün bazlı kampanya yapamıyorduk. Kasalardaki tüm kampanyaları manuel çalıştırıyorduk. Sayım datasını işletmek için sayım yaptıktan iki ay sonra sayım datasını zar zor sisteme entegre edebiliyorduk. Yazılım firmasına işi öğretmeye çalışıyorduk ya da programı tekrar yazdırmaya çalışıyorduk. Hiçbir rapor yoktu sadece günlük satış raporları vardı. Bu satışları istediğimiz gibi pivot kullanarak ya da Excel üzerinden çevirerek birçok çeşitli raporlara ancak ulaşıyorduk ve çok zaman harcıyorduk. Yaklaşık dört ay bu durumu mevcut programda geliştirmek için zaman harcadım. Daha sonra programı değiştirmeye karar verdim ve araştırma yapmaya başladım çünkü boşa kürek çekiyorduk. Kırgızistan’da iyi bir destek alabileceğim bir firma bulamadım. Türkiye tarafına döndüğümde, aklıma daha önce Kıbrıs Franchise’ında da görev yaptığım dönemde kullanılan Nebim geldi. Akabinde bizim merkezimizdeki üst yönetimimiz ile görüştüm. Kosova Franchise’ımızın da Nebim V3 ERP kullandığını söylediler ve Nebim ile görüşmeye başladık. İstediklerimizi zaten Nebim V3 ERP’den çok rahatlıkla alabileceğimizi biliyordum. Daha öncesinde de Nebim’i mağaza müdürlüğü yaparken birçok farklı markalarında kullandığını biliyordum zaten. Bu şekilde Nebim ile tanışmış olduk.”

Nebim V3 ile hangi iş süreçlerinizde daha verimli bir işleyiş sağladınız?

“Yurtdışında mağazacılıkta günlük satışlar, stok devirleri veya sezonluk ürünlerle çalıştığımız için, ülkelerin anlık ekonomik durumuna göre de farklılıklar var. O yüzden özel kampanyalar yapmamız gerekiyor. Bugün Nebim V3 ERP ile bu kampanyaları istediğimiz gibi kasalarda otomatik olarak uygulayabiliyoruz. Kasiyerlerin hiçbir hatasını veya manuel kullanımına gerek kalmıyor. Kasalarda tüm yetki süreçlerini belirleyerek, iadeleri kontrol ederek, satışların raporlarını istediğimiz gibi özel hazırlanmış pivot raporlarla alarak ya da stok raporlarında doğru stoklara ulaşarak bu süreci kolaylıkla yönetebiliyoruz. Sayım datalarını istediğimiz zaman aynı gün sayım bittikten yarım saat sonra sisteme entegre edebiliyoruz. Nebim V3 ile işleyişle ilgili tüm taleplerimizi karşıladık ve ciddi verim aldık. Ayrıca bize özel hazırlanan raporlar da oldu. Teşekkür ediyoruz bunun içinde. Şu anda tamamıyla istediğimiz gibi kontrol edebiliyor ve istediğimiz her şeye ulaşabiliyoruz.”

Kırgizistanda Nebim V3 ERP’nin offline çalışabilmesini de sağlamak için offline yapı kurulduğunu da biliyorum. Entegrasyon süreçleri ve offline yapıdan da biraz bahsede bilir misiniz?  

“Kırgızistan interneti Kazakistan’dan aldığı için internet alt yapısı biraz zayıf. İstediğimiz SQL Server’lardan Kırgızistan’da bulamadık. Bu nedenle Nebim’in destekleri ve yönlendirmesi ile serverı Türkiye’den kiraladık. Burada yerel mali yazıcılar da kullanılıyor ve tamamen Türkiye’deki gibi online çalışıyorlar.  Anlık işlemleri vergi dairesine iletiyorlar. %12 KDV + %1’de satış vergisi var. Müşteri nakit öderse %12 + %1 yani %13 iki vergiye tabi. Eğer müşteri kredi kartı ile alışveriş yaparsa sadece %12 vergi KDV uygulanıyor ve %1 satış vergisinden indirim almış oluyor. Kredi kartı kullanımı zayıf olduğu için kartla alışverişe teşvik ediyorlar. Bu süreç bir hayli zordu ama Nebim’in desteğiyle bu süreci de atlattık. Ayrıca offline sistemde de internetin gidip gelmesi sebebiyle mağazaların kesinti yaşamaması ve programın hızlı ve verimli çalışması için offline sistem kurduk. Anlık satışlara zaten ulaşabiliyoruz ama servera bağlantı kurmadan da kasalarımız mağazalardaki ana bilgisayarlardan data alarak çalışma yapabiliyor. Mağaza içinde internet kesilse bile ağ kurulu olduktan sonra satış yapmaya devam ediyoruz. Bu bizim için en büyük özellik. Çünkü çok sık internet kesintisi yaşıyoruz bu yönden de çok teşekkür ediyoruz size.”

Nebim ile olan iş birliğiniz ile ilgili gelecek planlarınızdan bahsedebilir misiniz?

“Burada Franchise partnerimiz ile daha öncesinde görüşmeler de yapmıştım. Partnerlerimizde ülke içerisinde birçok firmanın distribütörlüklerini yaptıkları için raporların ne demek olduğunu, neye ihtiyaç duyduğumuzu, dataların ne kadar önemli olduğunu biliyorlardı zaten. Hala görüşme yapılan markalar var ve onlar da kesinlikle Nebim’i kullanmak istiyorlar.”

Demo Talebi

Nebim yazılımları hakkında daha fazla bilgi almak için demo talebinde bulunun.

Demo Talebinde Bulunun

Paylaş

Facebook Twitter Google Pinterest Whatsapp Email