İLETİŞİM DEMO TALEBİ

Yakupoğlu

Yakupoğlu A.Ş. Yönetim Kurulu Başkanı, Vedat YAKUPOĞLU:

Nebim’in tecrübeleri daha hızlı ve verimli bir şekilde yol almamızı sağladı.

Yakupoğlu Deri Sanayi 1400 kişilik işgücü, 100 milyon USD ‘yi aşan cirosu, yıllık 4 milyon bot kapasitesi ve 25’ten fazla ülkeye yaptığı ihracatı ile Avrupa’nın en büyük teknik bot üreticisidir. Yakupoğlu firması Yönetim Kurulu Başkanı Vedat Yakupoğlu, Nebim çözümlerini uygulamaya başlarken belirledikleri hedeflerin; çok hızlı bir şekilde büyüyen bir firma olarak tüm operasyonlarını kişiye bağımlılıktan kurtarıp, pazarlamadan depolara, üretimden finansa kadar tüm bölümlerin ilgili tüm kişilerce izlenebilir ve denetlenebilir hale getirilmesi, bu konularla ilgili kayıtların hızlı ve güvenilir bir şekilde raporlanabilmesi, analiz edilip yönetimsel kararların daha hızlı alınması olduğundan bahsetti. Yakupoğlu, Nebim sayesinde hedeflerine fazlasıyla ulaştıklarını da söyledi.

YDS’nin tarihçesinden bahseder misiniz?

Yakupoğlu Deri Sanayi 1400 kişilik işgücüı, 100 milyon UDS ‘yi aşan cirosu, yıllık 4 milyon bot kapasitesi ve 25’ten fazla ülkeye yaptığı ihracatı ile Avrupa’nın en büyük teknik bot üreticisidir. YDS markalı ürünleri ile Türk ordusu ve polisi dışında Dünya ordularına da bot üreten Yakupoğlu, iş güvenliği ayakkabıları pazarında da lider pozisyondadır. YDSshop mağazalarında ve http://www.ydsshop.com.tr/ sitesinde asker ve polis botlarını son tüketiciye sunmaktadır. 

Genel Kurmay Başkanlığı tarafından ödülle onurlandırılan YDS;

Alanında Türkiye’den Fortune 500 ve ISO 500 listelerine girebilen ilk ve tek firmadır.

Dünya markası olması için “Marka / Turquality Destek Programı”na alınan alanındaki ilk ve tek firmadır.

Başta İngiltere olmak üzere, 25’ten fazla ülkeye yaptığı ihracatla, sektörünün en çok ihracat yapan firmadır.

Yapıştırma tabanlı askeri botlar giyen Türk askerine, enjeksiyon tabanlı askeri botlar sunan ilk firmadır.

Kösele ayakkabı giyen Türk polisine, poliüretan tabanlı hafif, kaymaz spor ve klasik görünümlü ayakkabı ve botlar sunan ilk firmadır.

İş güvenliği ayakkabısı pazarında uluslararası EN ISO 20345-47, ISO 9001, OHSAS 18001 standartlarının hepsine sahip olup, üretim yapan ilk ve tek firmadır.

Bünyesinde IS0 17025 standardına sahip SATRA & TURKAK tarafından akredite laboratuar bulunduran alanındaki tek firmadır.

YDS; son 4 yıldaki 20Milyon doların üzerindeki Ar-Ge ve üretim yatırımı ve yılların teknoloji birikimiyle, doğrudan enjeksiyon sistemiyle çift yoğunluklu kauçuk taban uygulama gibi, bot alanında dünyadaki yeni gelişmelere öncülük etmektedir. YDS, Türkiye ve İtalya’daki tasarım ekibiyle, tasarım alanındaki yenilikçi yorumları işlevsellikten ödün vermeden hayata geçirmektedir. Öncülük ettiği yeniliklerde her zaman son kullanıcının taleplerini göz önünde tutmaktadır. Son kullanıcının ihtiyaçlarını anlamaya yönelik detaylı analizler ve çalışmalar yapıp farklı ihtiyaçlara göre uygun bot üretmektedir.

Botta dünya markası olmayı stratejik bir hedef olarak koyan ve bu yolda emin adımlarla ilerleyen YDS, askeri dinamizm ve teknolojiden aldığı güç ile,  asker ve polis botu dışında motosiklet botu başta olmak üzere, avcı, outdoor botları üretmeyi planlamaktadır. Bu süreçte,  her koşulda “Zor Yok” felsefesini kendine uzun soluklu bir yol olarak belirlemiştir.

Doğada Tek Başına programına sponsor olan ve program sunucusu Serdar Kılıç’ı marka yüzü olarak belirleyen YDS, erkeksi ve sert adımlarla dünyanın farklı ordularına, farklı coğrafyalarına ayak izleri bırakmak adına hırsla ve hevesle devam etmektedir.

YDS, İngiliz Savunma Bakanlığı tarafından yapılan ve 4 senelik bir anlaşmayı kapsayan, dünyanın ciro bazında en büyük askeri bot alım ihalesinde, dünya çapındaki katılımcı 47 firma arasından, kısa listeye kalan 4 firmadan birisi olmuştur. Uzun bir değerlendirme süreci ile sonuçlanacak ihalenin 2011’in sonunda kesinleşmesi beklenmektedir.

Nebim çözümlerini uygulamaya başlarken belirlediğiniz hedefler nelerdi?

Firmamızda Nebim çözümlerini uygulamaya başlarken belirlediğimiz ilk hedef, çok hızlı bir şekilde büyüyen firmamızın tüm operasyonlarını kişiye bağımlılıktan kurtarıp, pazarlamadan depolara, üretimden finansa kadar tüm bölümlerin ilgili tüm kişilerce izlenebilir ve denetlenebilir hale getirilmesi, bu konularla ilgili kayıtların hızlı ve güvenilir bir şekilde raporlanabilmesi, analiz edilip yönetimsel kararların daha hızlı alınması idi. Bunların dışında stok hareketlerinin, yurt içi ve yurt dışı sevkiyatların hatasız ve hızlı yapılabilmesini sağlamak da hedeflerimiz arasındaydı.

Firmamız Türkiye de günlük üretim kapasitesi konusunda kendi alanında lider konumundadır. Ayrıca hem yurt içi hem de yurt dışında satışını yaptığımız ürünlerimiz iş güvenliği ve askeri ürünleri kapsadığı için ürünlerin müşteriye tesliminden sonra da geriye dönük olarak izlenebilir olması olmazsa olmazlarımızdan biridir. Bu amaçla en önemli hedeflerimizden biri de tüm üretim aşamalarında geri dönük izlenebilirliği sağlamaktı.

Ayrıca firmamızın üretim ve toptan satış dışında yeni giriş yaptığı perakende sektöründe de Nebim’in tecrübelerinin bizim daha hızlı ve verimli bir şekilde yol almamızı sağlayacağını düşündük. 

Uygulama aşamasında karşılaştığımız zorluklar ya da olumlu, ‘sürpriz’ olarak niteleyebileceğiniz deneyimleriniz oldu mu?

Biz Nebim’i 2004 yılından itibaren aktif olarak kullanmaya başladık. Bu tarihten bu yana ilk etapta depolar ve üretim bölümlerinde, ardından sevkiyat ve pazarlama ve son olarak da finans ve mağazacılık bölümlerimizde uygulamaya geçirdik. Tüm bu aşamalarda doğal olarak sistemin uyarlanması aşamalarında Nebim ile yoğun fikir alışverişlerimiz oldu.  Bu konuda Nebim bize gerekli desteği hem teknik açıdan hem de uygulamalar açısından yeterli olarak verdi.  Zaman zaman firmamız kendi bünyesinde çalıştırdığı mühendis kadrosu ile Nebim uygulamalarının gelişimini destekledi, zaman zaman da firmamız Nebim’in 40 yıllık sektör tecrübelerinden faydalandı. Örneğin;  üretim aşamalarında kullanmayı planladığımız barkod sistemi konusunda uygulamaya geçerken planladığımız maliyet, Nebim ile yaptığımız yoğun mesai sonucunda en az dört de bir oranında azaldı. Bu şekilde planladığımızdan daha az bir maliyetle üretimde barkod sistemini kurduk.

Nebim’in en etkili uygulaması size göre hangisidir? Bu uygulama ile vardığınız çözümden kısaca bahseder misiniz?

Nebim ile yaptığımız pek çok proje arasında bizim için çok önemli ve kritik bir konu olan ürün izlenebilirliği, üretim bölümlerimizdeki kurulan barkod sistemi ile belki de dünyada tek örneği olan bir sistemle sağlanmış oldu. Şu anda günlük 15 bin çift olan üretimimizin her bir çiftini, üretimin tüm bölümleri için ayrı ayrı adam ve zaman açısından geriye dönük olarak izleyebiliyoruz. Bu da hem üretim planlama hem malzeme planlama konusunda bize oldukça hız ve verim sağlamış oldu. Ayrıca yurt içi ve yurt dışı ihalelerde kullandığımız önemli kozlarımızdan biri oldu.

Ayrıca bu sayede şu anda tüm üretim bölümlerimizi bant ve operasyon bazında anlık olarak izleyebiliyor ve günlük olarak verim raporu alabiliyoruz.  Tüm bunların sonucu olarak da üretim maliyetlerini ürün bazında ve operasyon bazında doğru olarak hesaplayabiliyoruz. Bunlara ek olarak firmamız için yeni sayılabilecek bir konu olan mağazacılık konusunda Nebim uygulamaları bizi doğru yönlendiriyor ve özellikle Halojen Kurumsal ile tüm raporların ve analizlerin otomatik olarak kullanıcılara ulaştırılması sayesinde hızlı ve güvenli raporlar alabiliyoruz.

Önümüzdeki dönemler için Nebim ile ilgili planlarınız nelerdir?

Firmamız Nebim’i hemen hemen tüm operasyonlarında aktif olarak kullanmakta. Projede firmamız açısından son aşama olan üretim planlama modülünü kullanmayla ilgili işlemler devam ediyor.  Bu proje çerçevesinde ilk olarak talep yönetimi modülü, ardından hammadde malzeme planlama ve son olarak da kapasite planlama uygulamalarını hayata geçirmeyi planlıyoruz.

Demo Talebi

Nebim yazılımları hakkında daha fazla bilgi almak için demo talebinde bulunun.

Demo Talebinde Bulunun

Paylaş

Facebook Twitter Google Pinterest Whatsapp Email